Skip to content ↓

Staff List 2021-22

Leadership Team
Executive Principal Sr Julie Rose
Associate Principal / Head of School Ms Natasha Johnson
Associate Principal: Community & External Partnerships, Spiritual Life of the School Ms Eryl D’Souza
Assistant Head: Teaching & Learning Ms Claudette De Aguiar
Assistant Head: Student Progress & Staff Development Ms Nicky Chance
Assistant Head: Head of Sixth Form Mr Michael Vincent
Care Manager & Designated Safeguarding Lead Ms Jennifer Isaac

 

 

TEACHING AND LEARNING RESPONSIBILITY

PBS Ms Sarah Tomlin
Raising Standards in Numeracy Ms Beth Wright
Raising Standards in Literacy Ms Philippa Evans
Personal, Social, Development (PSD) Ms Sarah Ball

 

TEACHING STAFF

Ms Christine Lusted (M, T, T) Ms Clare Lucas
Ms Petra Voniatis (W, T, F) Mr Antony Colagrossi
Ms Jessica Harvey  Ms Sue Donaldson
Ms Joanna Wasilewska Ms Maria Dabrowska
  Ms Sundus Zaidan

 

ASSOCIATE TEACHING AND LEARNING STAFF

Transition Specialist and Preparation for Adulthood Ms Nicola Leonard
Inclusion Coordinator and Thrive Practitioner Ms Netta Hill
Outdoor Learning Development Manager Ms Nicola Grieve

 

PBS Team

PBS Coach & Mentor Ms Carlene Charles
Proact Scipr Instructor Mr Dale Nicholson

 

THERAPIES

Clinical Lead for Therapies / OT Ms Bhindu Odedra
Therapist / OT Ms Katrina Bell
Lead Speech and Language Therapist Ms Sara Ali
Speech and Language Therapist (Consultant) Ms Lydia Chong
Speech and Language Therapist (Consultant) Ms Rachel Siew

 

SPECIAL SUPPORT ASSISTANTS

HLTA Curriculum
Kelly Regan
Level 3 Support Assistants 
Ms Nicola Brown
Ms Louisa Cherry
Ms Amanda Fitzgerald
Ms Sarah Jane Beavis 
Ms Sandra Parsons
Special Support Assistants 
Ms Naheda Ahmad Ms Lisa Goreham Mr Callum Ronald
Ms Emine Kolici Ms Lisa Ready Mr Mustafa Saeed
Ms Karen Godfrey Ms Julia Rolfe Ms Kathryn Sansby
Ms Jackie Mason Ms Idowu Okeowo Ms Susan McIntosh
Ms Kiran Nahar Ms Svetlana Todorova Ms Manisha Joshi
Ms Megan Binding Ms Iwona Zabinska Ms Sinead Patterson
Ms Rowena Wijnen Ms Nicole Rossi Ms Nina Stoica
Ms Catriona Orriss Ms Carol White Ms Simone Dawkins
Ms Sarah Noel Ms Amittai Lumumba Mr Neil Taylor
Ms Kirsten Turner Mr Ismael Dawood Ms Rebecca Eyre
Mr Steven Beharie-Afonso Ms Katy O’Callaghan Mr Sam Quarterman
Ms Rebecca Durbauree Mr Lewis Ashley-Jones    
Apprentice Support Assistants 
Ms Amber Mullally
Ms Ena Ahmed
Ms Danielle Cook
Ms Nikita Sood 

 

MEDICAL

Education Healthcare Lead Ms Sarah Whelan

 

CARE STAFF

Residential Care Worker Ms Shirley Sinckler
Residential Care Worker Ms Li Yan An
Night Care Staff Ms Paulina Cristian
Night Care Staff Ms Sarah Merchant

 

ADMIN and FINANCE STAFF

School Finance & Operations Manager Ms Shazia Khan
Executive Assistant Ms Michelle Davis
SEND Manager Ms Gina Sansby
Finance Officer Ms Sandra Rudge
Receptionist Ms Lisa Carroll
Data (SIMS) & Admin Officer Ms Annie M
Annual Review Secretary Ms Suzanne Hickey

 

ICT

IT Technician Mr Sahil Sharma
IT Technician Mr Josley Rodrigues

 

CATERING & HOSPITALITY STAFF

Catering & Hospitality Manager Mr Gurinder Bains
Cook Mr Ahmed Eldriny
Cook Ms Mandy Chiu
Cleaner Mr Anthony Narinesingh 
Cleaner Ms Nu Nu Lwin
Cleaner Mr Avelino Gonsalves (George)
Cleaner Ms Wendy Doyle
Cleaner Ms Diane Ganesharajah
Cleaner Ms Ubah Nuur
Cleaner Ms Fallon Coysh
Cleaner Ms Rafaela Paveneli
Laundry Assistant / Cleaner Ms Vanessa McGregor

 

FACILITIES & MAINTENANCE

Facilities Manager Mr Tony Guerrier
Caretaker Mr Krzysztof Przygoda (Chris)
School Vehicle Driver Mr Giles Harper

 

CONSULTANTS

Music Therapist Ms Carmen Coles
Nurse Ms Mary Gibbons
RE Ms Agnes Komasiak
Dance Ms Daisy Gilder